למה כדאי לך לרכוש ביטוח מטען?

 נתונים מעניינים וסיפורים מוזרים...

ההחלטה לרכוש ביטוח נסיעות היא אישית למדי. יש נוסעים שמוותרים בכלל על ביטוח נסיעות ואחרים שמקפידים לרכוש פוליסה שתכסה אותם כנגד כל תרחיש שאפשר להעלות על הדעת.

אין ספק שלגיל של הנוסע ולניסיון שלו יש השפעה על ההחלטה שלו לרכוש ביטוח מטען. נוסעים מנוסים יודעים שככול שהם ירבו לטוס לחו"ל, כך יגדל הסיכוי שאולי יאבדו מזוודה. הם יודעים שתקלות יכולות לקרות לכול אחד וביטוח נסיעות מתאים הוא שימושי ביותר בכול מקרה של אירוע בלתי צפוי.

שני סיפורי מטען מוזרים למדי

1. מעשה שקרה לנוסע שעמד לטוס מהית'רו, לונדון –הוא הניח 3 מזוודות בצ'ק אין ואמר לדיילת הקרקע: "אני רוצה לשלוח מזוודה אחת ללוס אנג'לס, את השנייה להונג קונג ואת השלישית לדרבן". מבוכה עלתה על פניה של הדיילת הטרייה שנאלמה דום, והמפקחת שלה התערבה ואמרה "אני חוששת שאנחנו לא יכולים לעשות זאת, אדוני". "למה לא?" שאל הנוסע, "עשיתם את זה בפעם האחרונה שטסתי אתכם... יש לי תמונה שתוכיח זאת!". 

2. נוסע בשם וויל, נחת בשדה התעופה גטוויק לאחר ששב בטיסה מרומא ולא הצליח למצוא את המזוודה שלו על הקרוסלה בשדה התעופה. הוא ניגש למשרד האבדות וסיפר לעובדת שהמזוודה שלו לא הגיעה. העובדת חייכה ואמרה לו לא לדאוג כי הם מאוד מקצועיים ומיומנים והוא נמצא בידיים טובות. ואז היא שאלה את וויל, "המטוס שלך כבר הגיע?...".

הסיפורים על מטען שאבד ממש לא מצחיקים. והם יותר סיפורי אזהרה וחומר למחשבה (למשל, לפצל את הבגדים בין שתי מזוודות, במיוחד אם אתם נוסעים עם הילדים).

נתונים על אובדן מטענים

אתם בטח מכירים או שמעתם על מישהו שהמזוודה שלו לא הגיעה לשדה התעופה. הסיבה להנחה זו היא שאחד מכול מאה נוסעים אכן מאבד את המטען שלו.

SITA (Société Internationale de Télécommunications Aéronautiques’), הארגון שמפקח על המטענים בלמעלה מ-200 מדינות מציין שמתוך 30 מיליון פריטי מטען שמועברים במטוסים, קרוב ל-1% ילך לאיבוד. לדברי Francesco Violant, מנכ"ל SITA, כמעט כל המזוודות האבודות יוחזרו לבעליהן תוך 31 שעות בממוצע. יחד עם זאת כ-200,000 פריטים (פחות מאחוז אחד) לא יימצאו לעולם כי אבדו או נגנבו. לפי Violant, ענף התחבורה האווירית מוציא כ-2.5 מיליארד דולרים בשנה למעקב אחר החזרת מטענים אבודים. חלק מסכום זה משולם כפיצוי לנוסעים שאיבדו את המטען שלהם. לדבריו, מזוודות רבות יותר הולכות לאיבוד בגלל עומס בשדות התעופה, משך זמן קצר מדי למעבר בין טיסות והעברת מטען מחברת תעופה אחת לאחרת.

מה שדרוש, מדגיש המנכ"ל, אלה מערכות טובות יותר שיוכלו לקשר בין המטענים לבעליהם. ארגון SITA הגיע למסקנה שאבדות בגלל הצמדת תגי יעד שגויים בעת ביצוע הצ'ק-אין מהווה רק 3% מהגורמים לאי הגעת המטען ליעדו ובעצם, הסיבה העיקרית לכך שמטענים מגיעים באיחור היא טיפול כושל בזמן העברה של מטענים בין טיסות..

בכול מקרה, אם אתם מתלבטים לגבי רכישת ביטוח מטען ואתם מתכוונים לקחת אתכם לחו"ל מחשב נייד, מצלמה יקרה או פריט יקר ערך אחר – כדאי לא להתלבט ולהצטייד בביטוח מטען.

עוד מאמרים בנושא

נגישות